REKLAMA

piątek, 4 sierpnia 2017

DIY: Woda w kabinie Alfa Romeo 147. Cieknący szyberdach

Szyberdach w samochodzie to w zasadzie mało potrzebna rzecz. Nie korzystasz, a generuje on różne kłopoty. To najczęściej górą cieknie do kabiny woda. Nie pomoże żadna wazelina na uszczelkę szyberdachu oraz inne podobne zabiegi. Jeśli w Twojej Belli zbiera się woda pod wycieraczką, to znak że prawdopodobnie w odpływach od szyberdachu powstał zator i trzeba będzie poświęcić temu chwilkę. Oto, jak ja to zrobiłem w swoim modelu Alfa Romeo 147. Oczywiście polecam gruntowne czyszczenie kanałów, dzięki którym woda może potem swobodnie spłynąć za silnikiem na dół. 
Trzeba rozebrać podszybie i tam szukać przyczyn. W moim przypadku odpływy nie nadążały, bo na dole na końcu wężyka powstał zator. Woda podchodziła do góry i potem wlewała się poprzez małe dziurki w szyberdachu do środka auta. Cała podłoga zalana, pierwszy symptom to parujące szyby wewnątrz auta. A oto, co zrobiłem krok po kroku. 

Otwórz szyberdach i sprawdź w którym miejscu woda się tamuje. Ja kupiłem silikonowy wężyk w rolniczym sklepie o średnicy 4mm. Kup około 2 metrów tak na wszelki przypadek. 
Odpływ w postaci dość dużego wężyka idzie w dół słupkiem, a następnie wchodzi do podszybia. 

Musisz rozebrać plastik podszybia oraz zdemontować ramię oraz silnik wycieraczki, choć nie jest to do końca konieczne.Wężyki znajdziesz po prawej i lewej stronie. 


Z prawej strony dostęp jest gorszy, trzeba zdemontować mechanizm wycieraczki. Tylko uważaj, bo jest to dość delikatne zwierze. 

Test czy leci woda z góry. 


A oto winowajca przecieku. Na końcu włosi zamontowali coś w rodzaju stożka, który ma zatrzymywać brud, by ten nie dostawał się do głównego odpływu, ale jak się zatka, to kaplica. Powodzenia! 

Brak komentarzy: