REKLAMA

niedziela, 24 marca 2013

Konfiguracja routera Belkin – N Wireless Router + sieć kablowa

Kupiłeś sobie nowy router BELKIN N WIRELESS ROUTER, ale masz problem z jego konfiguracją? Też go miałem. Do czasu, aż nie pomyślałem i nie pomógł mi trochę mój znajomy. Teraz tą wiedzą chce się podzielić z Wami. Zakładam, że treść poniższego FAQ może być użyta także przy konfiguracji urządzeń innego producenta. Zasady są mniej więcej te same. Oto jak dokonać poprawnej konfiguracji.

UWAGA !!!
Oto niezbędne rzeczy, adresy i urządzenia, które będą potrzebne do konfiguracji routera Belkin.

1. Router: Mój model to amerykańska wersja N Wireless Router. Dokładnie ta, którą widać na zdjęciu poniżej.

2. Adres IP Twojego łącza. Znajdziesz go w papierach od dostawcy. Jeśli masz już routera, dobrze jest czasem zajrzeć do jego konfiguracji, zanim go odłączysz i podłączysz nowe urządzenie. To może pomóc.
3. Trochę cierpliwości.


Do dzieła! 


1. Jeśli wcześniej miałeś/miałaś inny router w lokalnej sieci, proponuję wyłączyć na 10 minut modem z zasilania. W ten sposób urządzenie zresetuje ostatnio zapamiętany router.


2. Przed ponownym uruchomieniem modemu podłącz do niego router Belkin N Wireless. Kabel od jedynego wyjścia z modemu musi prowadzić do wejścia o nazwie IN MODEM (z tyłu routera – żółte wejście).


3. Podłączamy modem i router do zasilania, czekamy aż ten pierwszy pobierze adres sieciowy od dostawcy internetu. Na routerze powinna się zapalić lampka „ROUTER” i migać na pomarańczowo lampka „MODEM”.


4. Uruchamiamy komputer i w przeglądarce wpisujemy adres:


192.168.2.1 


5. Pojawia się okno konfiguracji routera. Po prawej stronie, w górnym rogu widzimy, że status połączenia internetowego jest wciąż zaznaczony na czerwono i wskazuje brak połączenia: NO CONNECTION.6. Po lewej stronie mamy menu, z którego powinniśmy wybrać najpierw opcję „Internet WAN”. Jeśli zapyta o hasło, nie wpisujemy nic. Klikamy na „Submit”.

7. Wybieramy opcję „STATIC IP”, tak jak na zdjęciu poniżej.


8. Dalej według tego wzorca wpisujemy IP (IP Adress) od naszego dostawcy, maskę podsieci (SUBNET MASK): 255.255.255.0 oraz bramę (ISP Getaway Adress), która jest właściwie adresem IP, z tym że na końcu zamiast ostatniej wartości wpisujemy „1”. 

9. Teraz musimy ustawić DNS-y. W moim przypadku są to wartości: 10.0.0.12 oraz 8.8.8.8, ale w innym mogą być inne. Można też ustawić, że router sam konfiguruje DNS-y z bramy (ISP Gateway), ale w moim przypadku to nie gwarantowało powodzenia. Musiałem wpisać wartości „z palca”.
Zatwierdzamy i Internet powinien śmigać. Status u góry okna z konfiguracją routera powinien zrobić się niebieski i powinno nań pisać „CONNECTION”. Na routerze powinna się także, na nieco inny odcień niebieskiego, zapalić lampa Internet.


10. Gotowe! Powodzenia!Brak komentarzy: