REKLAMA

poniedziałek, 8 marca 2010

Historia Nikodema R. czyli nowy krążek Ostrego! - Recenzja "Tylko dla dorosłych" (CD, Album) [2010]

Panie i Panowie mam zaszczyt przedstawić prawdopodobnie najlepszy krążek 2010 roku, a już z pewnością jedną z najlepszych płyt w historii polskiego rapu - 11 album O.S.T.R.a "Tylko dla doroslych". Wiele się o nim mówiło przed premierą (sprawdź ---> tutaj), sam Ostry dość lapidarnie wypowiadał się na temat tego projektu. Dziś z perspektywy czasu już wiemy dlaczego i wcale nie możemy mu mieć tego za złe. Poniżej przedstawiam Wam bardzo subiektywną recenzję najnowszego krążka Adam Ostrowskiego oraz kilka wrażeń, jakie towarzyszyły mi podczas słuchania i otwierania albumu. 


"Tylko dla dorosłych" powstawała na przestrzeni ostatnich 6 lat. Podczas produkcji swoich poprzednich krążków, Adam sukcesywnie pracował na kształtem jego 11 studyjnego albumu. Żmudna i niezwykle absorbująca robota nie ograniczała się tylko do stworzenia odpowiedniego konceptu całego projektu, ale i na doborze sampli, bitów oraz skitów. Bez wątpienia "Tylko dla dorosłych" już dziś można nazwać kamieniem milowym polskiego rapu. 

    Koncept płyty

Płyta jest interesująca głównie za sprawą, konceptu. Jest nim historia Nikodema R. - drobnego złodziejaszka z Łodzi, który stał się bezwzględnym przestępcą. 11 album Ostrego to urywek życia właśnie tego obywatela, widziana z dwóch stron. Z jedenej strony mamy relacje stylizowaną na słynny program "997" Michała Fajbusiewicza (który de facto użycza swojego głosu na krążku Ostrego), druga perspektywa to opowiadanie Ostrego, który przemawia jakby głosem Nikodema R. 

Koncept płyty zasadza się na tym, iż zawsze przed każdym z utworów Michał Fajbusiewicz prezentuje prawdopodobny przebieg zdarzeń z udziałem Nikodema R. Wysilać się wielce nie musi - jego fantastyczny tembr głosu oraz intonacja czy charakterystyczne pauzy w wypowiedziach, sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy wygodnie siedzili przed telewizorem oglądając kolejny emocjonujący odcinek popularnego kryminału "997". Po introdukcji Fajbusiewicza zawsze następuje prezentacja historii widzianej okiem Nikodema R. Opowiadanie zmierza do momentu, gdy przestępca chowa materiały (płytę) CD z dowodami zbrodni do przypadkowego opakowania krążka innego artysty w przypadkowym sklepie muzycznym. 

    Kolekcjonerska gratka 

Ostry przed oficjalnym ukazaniem się krążka przestrzegał, żeby nie ściągać płyty z Internetu, bo cała frajda po prostu pójdzie się jeb.... Miał cholerną rację. Wydanie "Tylko dla dorosłych" zasługuje na odrębny komentarz. Duże pudełko z nadrukiem, a w środku moc niespodzianek. Toż to istna kolekcjonerska gratka! - pomyślałem od razu i ucieszyłem się jak gówniarz z zabawki. Otwierając opakowanie wiedziałem, że mogę spodziewać się komiksu z rysunkami FORINA (www.projektownia.org). Książeczka, jakiej może pozazdrościć niejedno wydawnictwo - nie dość, że ma kilkanaście stron, to jeszcze pachnie tak niesamowicie....Papier - może nie najlepszych lotów, ale w masywnym pudełku długo pozostanie w dobrej kondycji. Duże pudełko ma jednak jeden mankament - nie mieści mi się w stojak na CD. Jakoś to przeboleję. Pod komiksem oczywiście krążek "Tylko dla dorosłych". Booklet skromny, prawdopodobnie z rysynkami wspomnianego FORINA. Co ciekawe front okładki zawiera czerwoną postać, w którą wpisany jest kwadrat o kształtach Polski. Całość zdradza czerwona kropka, która jak mniemam symbolizuje Łódź - rodzinne miasto zarówno Nikodema R., jak i Ostrego - przestrzeń toczącej się na krążku historii. 

    "Niespodzianka"


Koncept całej płyty zasadza się jeszcze na jednym, bardzo istotnym elemencie. Ostry w tekstach na swoim najnowszym krążku wielokrotnie daje do zrozumienia, że w wydaniu kolekcjonerskim może mieścić się coś więcej niż tylko komiks i płyta "Tylko dla dorosłych". Rymuje o tym, że każdy sejf ma drugie dno etc. Historia Nikodema R. to także historia ważnych dla sprawy dokumentów, a w szczególności płyty CD, którą Nikodem R. wkłada do przypadkowej płyty w jednym ze sklepów muzycznych. Po przesłuchaniu płyty zacząłem się zastanawiać. Przeglądałem pudełko i pod drugim dnem znalazłem krążek - plytę z napisem "Asfalton". CD wyglądało, jakby ktoś kupił je za 80 groszy na pierwszym lepszym bazarze lub w sklepie komputerowym. Wrzuciłem ją do odtwarzacza, a tam Ostry budzi się ze snu i historia toczy się dalej. Po prostu miazga - w środku była kolejna płyta Ostrego - ta, którą Nikodem R. włożył podczas swojej emocjonującej wędrówki. Konceptualny geniusz! 

Oto narracja Michała Fajbusiewicza na ten temat:

"Podejrzany o morderstwo na tle rabunkowym Nikodem R. porzuca płytę, a także dokumenty na jednym ze stoisk muzycznych niemieckiej sieci marketów ze sprzętem agd i rtv. Najprawdopodobniej ukrył on kompakt wkładając do okładki innej płyty. Niestety, są to tylko nasze przypuszczenia. W ten sposób Nikodem R. tymczasowo zaciera ślady, aby udać się z rodziną na lotnisko, chce szybko wylecieć poza granice kraju. I w tym miejscu urywają się wszystkie tropy dotyczące tej sprawy. Podejrzewamy, że Nikodem R. przebywa w którymś z państw Ameryki łacińskiej"


Tylko dla dorosłych pod lupą

    Teksty

Pod względem liryki "Tylko dla dorosłych" to płyta bardzo hardcorowa. Ostry znany jest z przeklinania i nie używa wulgaryzmów jako przerywników artystycznych. Na tym krążku jest ich wyjątkowo dużo - stąd też przeznaczenie - "Tylko dla dorosłych". Na krążku nie ma ani jednego featuringu. Jedyną osobą, która udziela się na płycie jest nierozłączny DJ Haem i jego genialne skrecze. 

    Bity

Również pod względem muzycznym ta płyta zasługuje na wielkie uznanie. Ostry wielokrotnie udowadniał, że jest perfekcyjnym producentem, ale bity na najnowszym krążku idą o krok dalej. Mistrzowskie połączenie skitów, narracji Michała Fajbusiewicza oraz genialne sample - to wszystko tworzy koherentną całość. Ostry skorzystał m.in. z utworu "Ja płonę" z repertuaru Wojciecha Waglewskiego (słowa Bogdan Olewicz - pochodzi z albumu "Hołdys i Inni "I Ching"). Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jeden z kawałków (12. To nie czas) wystylizował na bit a'la DJ Premier. Kunszt specyficznego stylu robienia bitów, Ostry osiągnął w kawałku "Śpij spokojnie". Fantastyczne połączenie dobrze dobranych cutów plus charakterystyczna linia basowa i refren - trzeba posłuchać, aby się zachwycić.


    34,99 zł

To kwota, jaką trzeba zapłacić za ten krążek. Mało, czy dużo? Nie mnie to oceniać. Wiem doskonale, że nie każdego na taki wydatek stać. Jeśli jednak ktokolwiek choć przez moment rozważał kupno tego krążka, to serdecznie mu go polecam. Trochę płyt w swojej dyskografii już mam. "Tylko dla dorosłych" to jedna z tych, które śmiało mogę nazywać perełkami i do końca świata zajmować będą zaszczytne miejsce na moim stojaku. 

Tracklisting:

1. Tak to się zaczęło
2. Przez stress
3. Konsumpcjonizm
4. Spalić gniew
5. To potrwa sekundę
6. Śpij spokojnie
7. Walka z wrogiem
8. Nie wszystko co złe
9. Żywy lub martwy
10. Nie odwracaj się
11. Za drugim razem
12. To nie czas
13. Dowód w Twoich rękach
14. Klucz do zagadki
15. Przemyśl to sobie


Razem z premiera płyty Ostry rusza w trasę koncertową. Podobno każdy z tego występów to bite 3 godziny i takie gwiazdy na scenie, jak DJ Haem i ŁDZ Orkiestra oraz Cadillac Dale (Detroit USA). Oto rozkład jazdy.


19-03 Warszawa Stodoła
20-03 Katowice Mega Club
21-03 Wrocław WZ
25-03 Łódź Wytwórnia
26-03 Kraków Studio
27-03 Poznań Eskulap
28-03 Gdańsk ParlamentJeśli podobała Ci się płyta, albo ten artykuł nie wahaj się skomentować powyższej sprawy. Jeśli coś Ci się nie podobało, także możesz a wręcz musisz wyrazić swoje zdanie. Wasze opinie są dla mnie najlepsze i najbardziej wartościowe. Czekam na nie! 
Pozdro!

4 komentarze:

Piotr pisze...

bardzo fajna recenzja, Brawo brawo i jeszcze raz brawo!

Pozdrowienia dla tych 'prawdziwych'!

Diggin' In Tha Cratezz pisze...

Dzięki stary :)

misiek pisze...

płyta jest super nie ma lepszej w tym roku zaden raper nie wydal jak narazie takiej plyty

karikonskie06 pisze...

świetna recenzja i płyta też