REKLAMA

piątek, 15 stycznia 2010

Tymon - Zmysłów 5 (Original Samples)

Postanowiłem tym razem zebrać utwory, z których korzystał Tymon na nieśmiertelnym krążku "Zmysłów 5". Album dziś właściwie jest nie do dostania. Na allegro próbuje go sprzedać jakiś oszust, co rusz wypuszcza ofertę i pewnie jego koledzy kupują, a ceny za każdym razem rosną.

Kilka słów na temat samego albumu. "Zmysłów 5" powstał w nieistniejącej już wrocławskiej wytwórni Blend Records, która wydała kilka świetnych pozycji takich grup jak: K.A.S.T.A., Grammatik (EP+) , Afro Kolektyw. Familia HP, Fenomen oraz wiele innych. Tymon na co dzień kojarzony może być z dziennikarstwem, w życiu prywatnym jest doktorem ekonomii.

"Zmysłów 5" to płyta genialna, jak na swoje czasy. Tymon nie jest typowym ziomem z ulicy, choć czasem tematy jego utworów sięgają po dość proste chwyty. Dobór słownictwa, wyszukane metafory, genialne rymy - to wszystko jest wielką zaletą tego albumu i sprawia, że słucha się go z wielką przyjemnością.

"Oto ja, 90 kilo żywego hip-hopu, zawsze jestem sobą, nie statystyką OBOP-u"

"Oto ja" to moim zdaniem jedna z najlepszych autobiografii w historii polskiego hip-hopu. Pełno w niej autoironii, trafnych spostrzeżeń (jak zresztą na całym albumie) oraz nietuzinkowych metafor. To jeden z tych twórców, których albumy nie są przegadane. Tymon to typ filozofa. Brak jednak u niego abstrakcyjnych skojarzeń i wypracowanej "własnej" filozofii. To raczej spostrzeżenia rapera ubrane w płaszczyk inteligencji - mało takich "delikwentów" na naszej scenie prawda?

Materiał muzyczny to już broszka jednego z najlepszych duetów producenckich w środkowej Europie - Magiery i Lu. Panowie robią nietuzinkowe bity, bardzo charakterystyczne, pocięte w sposób mistrzowski.
Prezentują sporo klasyki jazzowej, funk i soul - wszystko podane w dość agresywnej formie. Znani z serii "Kodex", który niedawno wyszedł w formie trójpacka.

"Zmysłów 5" to klasyka polskiego rapu. Mało jest tak inteligentnych albumów, a tego typu podejścia do świata i muzyki "ze świeczką szukać".Tracklist:

1

Przy Mikrofonie...
3:11


  Music By - Lulek*
2

Oto Ja
4:13


  Scratches - DJ Kut-O
3

Zmysłów 5
4:26

4

Głęboko W Żyłach
4:50


  Piano - Andreaz
5

Pasażer
6:59

6

Nie Pompuj Stypy
4:46


  Rap [Featuring] - Jarosz , Jot
  Vocals - Natalia (4)
7

Daj Głośniej
3:58


  Rap [Featuring] - Broadway (7) , Jarosz
8

Upał Lekki
7:00


  Scratches - DJ Kto-To-Taki
  Vocals - Natalia (4)
9

Spal Tego Tłuściocha
4:03


  Piano - Andreaz
  Rap [Featuring] - Jarosz
10

Ławka W Centrum Świata
3:35

11

Będę Tam
5:02


  Scratches - DJ Kut-O , Skalpel
12

Oka Błysk (Outro)
3:30


  Scratches - Skalpel
13

Co Wy Na To?
3:39


  Music By - Lulek*
  Scratches - Skalpel
14

Nie Pompuj Stypy (W Interpretacji Lu)
9:25


  Music By - Lulek*
  Rap [Featuring] - Jarosz , Jot
A oto efekt moich poszukiwań - na razie znalazłem tylko trzy utwory, które zostały użyte na "Zmysłów 5", ale jak nakazuje idea Diggin' In Tha Cratezzz, będę grzebać dalej :)


Tracklisting:

01. Baccara - Yes sir, I can Boogie [Oto ja]
02. Donald Byrd - Black Jack [Daj głośniej]
03. Funkadelic - You'll Like It Too [Spal tego tłuściocha]

Brak komentarzy: