REKLAMA

piątek, 4 grudnia 2009

O.S.T.R. - Jazzurekcja: Addendum (2xCD, Album) [2009]

Tego nie spodziewał się chyba nikt. Po pięciu latach od wydania jednej z najważniejszych płyt O.S.T.R.-ego przyszła pora na dodatek zatytułowany "Addendum". Nie ma co ukrywać, że ten materiał nie jest tak świeży jak aktualne produkcje Adama, ale dla jego wielbicieli to idealne uzupełnienie dyskografii. Świętowanie 5-lecia "Jazzurekcji" czas zacząć. W 2004 roku światło dzienne ujrzała "Jazzurekcja", jak dla mnie jedna z ważniejszych płyt Adama Ostrowskiego (O.S.T.R.). Faktem jest, że w 2002 roku wydał dwupłytową "Jazz w wolnych chwilach", która była początkiem trendu strictae jazzowego w jego twórczości. "Jazzurekcja" była kontynuacją tego trendu. Była jednocześnie ostatnią płytą Ostrego, którą zrobił za pomocą sampli w programach do robienia muzyki. Później wydał "7", która była również samplowana, lecz zrobiona na popularnym MPC. Później się już tylko rozwijał, kupił potrzebne instrumenty i tworzy wszystko za ich pomocą.

Pora wrócić do "Jazzurekcji: Addendum" co było motywem wydania tych dwóch krążków? O tym mówi sam Tytus - wydawca płyt Ostrego.

...myśląc jak uświęcić pięciolecie jej premiery ("Jazzurekcji') postanowiłem opublikować część z numerów, które Ostry podsyłał mi w czasie prac nad albumem. Przypomniałem sobie alternatywne wersje i instrumentale. Przegrzebanie dysku Ostrego powiększyło archiwum o kolejne rarytasy. "Addendum" miało być pierwotnie drugim krążkiem rozszerzonej edycji klasycznej "Jazzurekcji", ale gdy wzięliśmy pod uwagę ciągłe prośby o wersję instrumentalną tej płyty, zapadła decyzja o osobnym wydawnictwie 2CD.....

W sprzedaży już od dziś dostępna jest także wersja winylowa na trzech krążkach. Coś, co każdy prawdziwy kolekcjoner musi mieć w swojej dyskografii. Bez dwóch zdań.

Co zatem znajdziemy na tym krążku? Same wypasy :) Oto, co sam Tytus powiedział o każdym z tych utworów. Wraz z tym tracklista.1. Intro (01:23)
Nagranie początkowo przeznaczone było na Intro "Jazzurekcji". Ostatecznie to kawałek "Dym" został pierwszym utworem na tej płycie. Na gramofonach oczywiście DJ Haem.

 2.  Lustro (03:12)

Podobnie jak "Intro" kawałek był przeznaczony na "Jazzurekcję". Nigdy się na niej nie znalazł. To podobno jeden z najbardziej osobistych kawałków O.S.T.R.-ego. Style i wymową nie pasował do "Jazzurekcji". Partię skrzypiec wykonuje sam Ostry.

 3. Historia (Remix) (03:08)


Jak sami twierdzą ludzie z Asfaltu to jedyny utwór, który został przez nich nazwany rasowym remixem, a nie wersją alternatywną utworu.  Ostry zrobił ten remix dla swoich potrzeb, po tym jak znalazł sample wykorzystane wcześniej przez Lewisa Parkera (to jeden z jego ulubionych producentów muzycznych - osobiście polecam album " Masquerades & Silhouttes" z 1998 roku).


 4. Kawałek dla Haema (03:14)

Jak się nie trudno domyślić nagranie dedykowane jest DJ Haemowi, który od dawna współpracuje z Ostrym. Za każdym razie można go zobaczyć na koncercie łodzianina. Początkowo miało się znaleźć na mixtapie DJ Haema, nie pasowało jednak do innych i ostatecznie pozostało w archiwum.

5. Instrumental 1 (01:24)

Instumental, który ostatecznie nie został wykorzystany na "Jazzurekcji".Ciekawa historia się z nim jednak wiąże - podobno kawałek nagrany pod ten bit zginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Ciekawe ile kawałków Ostrego miało podobną historię?

6. Asfalt produkcja (03:59)

Podczas powstawania "Jazzurekcji" Ostry codziennie podsyłał Tytusowi kawałki na tę płytę. Tak było właśnie z tym trackiem. Ostatecznie nagranie trafiło na www.asfalt.pl i znalazło rzeszę słuchaczy. Można je było również usłyszeć na bootlegu "O.S.T.R. - Ostatnia Szansa Tego Rapu", który zawiera kilkanaście niepublikowanych tracków Ostrego wraz z featuringami. Polecam!

7. Państwo (alt) (03:17)

Pierwsza wersja tego utworu. Jak doskonale widać ostatecznie na krążek trafiła wersja druga. Generalnie zupełna zmiana klimatu w porównaniu z drugą wersją.


8. Freestyle sesja (02:47)

Wersja studyjna Ostrego, która jako jednak z niewielu przetrwała do dziś. Pamiętacie "30 minut z życia - 100% freestyle"? Można przypuszczać, że to coś w ten deseń.

9. Reprezentuj 2004 (feat. Hryta & Modry) (04:39)

Gościnnie na kawałku grupa Koncept z Łodzi. Kawałek nie wszedł na pierwotną wersję "Jazzurekcji", po tym jak pojawił się koncept, aby nie było na niej featuringów. W każdym razie nic straconego - kawałek był inspiracją do tracku "Reprezentuj" z płyty "HollyŁódź" (2007).
10. Demo (02:47)

Kawałek nie trafił na "Jazzurekcję", gdyż nie pasował do reszty bitów. Można go jednak znaleźć na albumie chłopaków ze SkillMega.

11. Zoom (alt) (04:29)

Ostry stara się za każdym razem zrobić kilka utworów alternatywnych na danej wersji. Wersja, która trafiła na "Jazzurekcję" była podobno faworytem Ostrego.

12. Instrumental 2 (03:48)

Kolejny niewykorzystany instrumental z "Jazzurekcji". Jak przekornie mówi sam Tytus "Płyta nie jest z gumy", a szkoda :)

13. Komix (alt) (04:09)

To pierwsza wersja tego utworu. Podobno właśnie do niej oryginalne został napisany tekst.

14. Czas (03:23)

Ostry często nagrywa tzw. kawałki-szkice, które potem stanowią wersję wyjściową do utworów. "Czas" to w większości freestyle, nigdzie potem nie opublikowany. Fragmenty tekstu znalazły się jednak na innych utworach.W jakich to pytanie do Was. Ja wiem :)

15. Nie potrafię gwizdać (alt) (03:27)

Po tym jak została wydana "Jazzurekcja" Ostry zaczął pracować nad projektem "Ostry-Emade". Jest to pierwszy projekt, w którym Ostry rymuje do cudzych bitów. Jak sam potem stwierdził w jednym z wywiadów "Zajebiście się pisze teksty do takich bitów". Do rzeczy. Zanim Emade dostarczył komplet bitów na ten krążek, Ostry zdołał już co nieco nagrać. To jest właśnie jeden z takich numerów.
16. Instrumental 3 (01:37)


Pierwszy bit do "Asfalt produkcji". Nigdy nie został wykorzystany.


17. Nie mamy czasu (alt) (04:10)

Jedno z tych nagrań, które nie trafiły w końcu na "Jazzurekcję", bo bit nie pasował do konceptu. Szkoda było tekstu, ścieżka wokalna znalazła się w kawałku "Nie mamy czasu nawet myśleć" na płycie DJ 600 V "Operacja zrób głośniej".

18. Ze Wschodu na Zachód (alt) (03:55)

Tekst jest już nam znamy. Mogliśmy go usłyszeć na płycie Lu "Night Moves". Zanim Lu zdołał wysłać bit Ostremu, ten już zdążył nagrać swoją wersję tego kawałku.
Krążek numer dwa to instrumentale z "Jazzurekcji".

1. Dym (Instrumental)
2. Jazzurekcja (Instrumental)
3. Odzyskamy Hiphop (Instrumental)
4. Kilka wersów do ludzi (Instrumental)
5. Dla zakochanych (Instrumental)
6. Bajera (Instrumental)
7. Apacz (Instrumental)
8. Poszukiwacze wosku (Instrumental)
9. Państwo (Instrumental)
10. Mam plan (Instrumental)
11. Mózg (Instrumental)
12. Małe piwo (Instrumental)
13. Historia (Instrumental)
14. Nie ważne (Instrumental)
16. Komix (Instrumental)
15. W nasłuchwianiu ciszy (Instrumental)
17. Tajemnica skreczy (Instrumental)
18. Zoom (Instrumental)
19. Karambol (Instrumental)
20. Sen (Instrumental)
21. To jest nasze (Instrumental)
22. Planeta Jazzu (Instrumental)Co tu dużo mówić - do sklepu Asfalt i po płytę!
Polecam.

1 komentarz:

Krzysiek pisze...

14. Czas - tekst był w innej wersji innego utworku "Z odzysku" w filmie o takiej samej nazwie. Nawet był do niego teledysk.

Płytka jest wypas. polecam