REKLAMA

sobota, 12 września 2009

KRS-One & Buckshot - Survival Skills (CD, Album) [2009]

Panie i Panowie! Najbardziej oczekiwana płyta roku 2009 wielkimi krokami do nas zmierza. Choć oficjalna premiera płyty zaplanowana została na 15. września, z łatwością znajdziemy ten album w sieci - i to mnie trochę niepokoi - ale o tym później.

Co tu dużo mówić - z takimi osobistościami jak KRS-One i Buckshot mało kto może rywalizować. Płyta wydana w najbardziej prężnie rozwijającej się wytwórni : Duckdown Records - to wszystko sprawia, że krążek jest unikatem. Zanim jednak przejdę do sedna sprawy - omówienia albumu - kilka słów na temat samych artystów.


KRS-One (Lawrence Krishna Parker) ur. 20.08.1965, Nowy Jork


Żyjąca legenda


Tak dziś określa się jednego z najbardziej popularnych artystów kultury hip-hopowej. KRS-One (właściwie Lawrence Krishna Parker) to jak by nie było jeden z pionierów rapu. Jego pseudonim jest akronimem (skrótem utworzonym od pierwszych liter szeregu słów) Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone (Wiedza Trzyma Władzę Prawie Nad Wszystkimi). Wraz z rewelacyjnym Scott'em La Rock'iem stworzyli w 1986 roku legendarną grupę Boogie Down Productions znana jako "B.D.P." (Boogie Down - w slangu pochodzącym z nowojorskiego ghetta to określenie na najbardziej krwawej dzielnicy tego miasta "Bronxu"). Ich pierwszy album Criminal Minded wydany w 1987 roku zaliczać należy do klasyki gatunku, jakim jest rap. Ta pozycja zajmuje szczególne miejsce w mojej kolekcji.

The Teacha

KRS-One to przede wszystkim człowiek o szerokich horyzontach myślowych, co pozwala nosić mu miano The Teacha (Nauczyciel). Swoje rymy wygłasza niemalże w formie kazania. Tematyka poruszana w jego produkcjach jest przeróżna. Z jednej strony prawi o aktualnej kondycji rapu, piętnuje przemoc wśród czarnych, pyta o tożsamość czarnoskórych, neguje system edukacji. Wymieniać można by bez końca. Na scenie działa od 20 lat. Zawsze pozostał wierny podziemiu. To doskonały przykład popularności, która nie została otoczona mainstreamowym sukcesem. Nigdy bowiem ten artysta nie zyskał wielkiej sławy. Jest za to znany i szanowany wśród wielu raperów. Prawdziwy geniusz. - tak określają go niektórzy. A oto dyskografia Krisa (wszystkie z odnośnikami do stron wikipedii):

Boogie Down Productions Solowe albumy

Kolaboracje

KompilacjeBuckshot (Kenyatta Blake)


The BDI ThugTym zaś pseudonimem określa się jednego z najbardziej pracowitych artystów w hip-hopowym biznesie. Buckshot jest kolejną ikoną tej subkultury. Znany przede wszystkim z takich kolaboracji jak Black Moon, Boot Camp Click oraz wspólnych albumów m.in. z "9th Wonderem" oraz solowym "The BDI Thug". Jego znakiem rozpoznawczym jest mimika i niefrasobliwe rymy, w których potrafi wywyższać się nad innymi raperami. Choć jest najmniejszy spośród raperów legendarnej ekipy Boot Camp Click, głos Buckshota jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych w tej załodze. Jego zasługą jest także fakt, iż jest współzałożycielem wytwórni Duckdown Records. Jego partnerem był i do dziś jest Dru-ha. Można powiedzieć, że twórczość Buckshota to esencja tego, co tkwi w nowojorskiej mentalności. Na zawsze zaznaczył swoja obecność na kartach rapowej historii tego miasta. Jak dla mnie to jedna z największych ikon hip-hopu. Oto jego dorobek:


Albumy solowe
  • The BDI Thug (1999)

Black Moon

  • Enta Da Stage (1993)
  • War Zone (1999)
  • Total Eclipse (2003)
  • Alter The Chemistry (2006)

Boot Camp Clik

  • For the People (1997)
  • The Chosen Few (2002)
  • The Last Stand (2006)
  • Casualties of War (2007)

KolaboracjeSpytacie pewnie co mogło wyjść z połączenia dwóch takich osobistości, z kolaboracji dwóch takich hip-hopowych głów? Gdzieś w waszym pytaniu jest pewnie fakt, że płyta wyszła w Duckdown..... no cóż wypada to wreszcie powiedzieć. Płyta po prostu wychodzi naprzeciw komercjalnym produkcjom dzisiejszej sceny rapowej. Trudno tutaj mówić, żeby nie była w jakimś stopniu komercyjna. Wręcz przeciwnie. Ale nie oszukujmy się - to są też ludzie i oni z tego się utrzymują. Na pewno nie jest to tak bardzo skomercjalizowane, jak inne produkcje np. T-Paina, czy 50 centa.


Swoją drogą O.S.T.R. dość sprawnie pojechał tego ostatniego na ostatniej swojej produkcji "O.C.B.", w kawałki "Zobacz, co mówią" :)

Czy to Polska czy amerykański sen?
(Motherfuck you, man) tylko akcent nie ten
Ej 50 Cent, jesteś gangster? daj ognia
Póki cię nie zawoła z okna siostra na obiad
(Jaka prawda jest podła) nie ma dla bloków króla
A te pięćdziesiąt centów lata nam wokół chuja
Jak gouda i dzięgi, ja wolę trzymać duży format jak AZ
Po moich oczach widać jointa i ten styl
Zoki, mój rap i masz lot na sam Księżyc
Możesz zostać tu, wierz mi

Powracając do albumu "Survival Skills" znaleźli się na nim tacy artyści, jak :
Mary J. Blige, Talib Kweli, K'naan, Pharoahe Monch, Slug (Atmosphere,) Naledge z Kidz In The Hall, Geologic z Blue Scholars, Immortal Technique, orazHeltah Skeltah i Smif-N-Wessun, DJ Revolution. Produkcją bitów zajęli się: 9th Wonder, Khrysis, Marco Polo, Black Milk, Illmind, Havoc, Coptic i Moss.

Warto zwrócić również uwagę na okładkę płyty. Jest na niej KRS-One, który trzyma Buckshota. Wygląda na to, że oboje wchodzą na jaką górę. Może być to widoczna aluzja, że próbują wspiąć się na wyżyny twórczości rapu. Buckshot po raz pierwszy musi uchylić czapki większemu autorytetowi, jakim bez wątpienia jest Kris. Znany z przechwalania się, nadal to robi, dużo respektu widać jednak po jego tekstach na krążku "Survival Skills". Tytuł płyty to także potoczne określenie umiejętności potrzebnych do przetrwania. Dzisiaj bardzo trudno utrzymać się na runku muzycznym. Być może jest to także widoczna aluzja do tej sytuacji - tutaj znów Buckshot polega na KRS-One.

Wszystko to jest genialnym połączeniem tego, co może dzisiaj w rapie fascynować, interesować, przyciągać i wreszcie dawać artystom za to wyżyć. Nie ma się nad czym zastanawiać kochani! Do sklepu (internetowego) po krążek! Pozycja obowiązkowa!


Tracklista:

1
Survival Skills (3:53)

Scratches [Featuring] - DJ Revolution
2
Robot (4:05)
3
The Way I Live (3:58)

Vocals [Featuring] - Mary J. Blige
4
Clean Up Crew (3:56)

Rap [Featuring] - Rock (3)
5
Oh Really (3:13)

Rap [Featuring] - Talib Kweli
6
Connection (5:22)

Rap [Featuring] - Smif-N-Wessun
7
Runnin Away (4:39)

Rap [Featuring] - Immortal Technique
8
Think Of All The Things (4:03)

Rap [Featuring] - K'naan
9
One Shot (3:46)

Rap [Featuring] - Pharoahe Monch
10
Amazin' (3:46)

Rap [Featuring] - Loudmouf Choir, The , Sean Price
11
Hear No Evil (3:20)
12
Murder 1 (3:58)

Vocals [Featuring] - Bounty Killer
13
We Made It (4:24)

Rap [Featuring] - Slug
14
Past*Present*Future (4:35)

Rap [Featuring] - Naledge
Vocals [Featuring] - Melanie FionaMartwi mnie tylko jedna kwestia. Płyta się jeszcze nie ukazała, ale już można ją znaleźć w sieci. Z jednej strony jest to dobra rzecz, bo jak się okazuje blogowanie jest jedną z najlepszych form reklamy. Z drugiej jednak strony mam do czynienia z piractwem na najwyższym poziomie. Wierzę w Was ludzie! Płyta nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Jeśli chcecie posłuchać kilki kawałków z tego krążka. Zapraszam na audycję ELDO w radiu "EURO". Środa od godziny 20:00 do 22:00. Dwie godziny rewelacyjnego grania. Sporo tam kawałków z tej płyty! Polecam

Brak komentarzy: